Ostatnie wpisy

19 sie 2015

SALTUS - W imię bogów (2015)

PREMIERA!

Kraj: Polska
Wydawca: Via Nocturna


6-go września 2015 nakładem Via Nocturna ukaże się nowe, limitowane wydawnictwo warszawskich weterenów z Saltus. Płyta "W imię bogów" nie zawiera nowych utworów, a na jej zawartość składają się kompozycje prezentowane na splicie z Abusiveness "Nowa Era" (2010) oraz praktycznie niedostępnego dzisiaj Promo z 2002 roku.

Muzyka, jak na to wskazuje tytuł, to nie mniej, nie więcej tylko pagan metal w języku polskim, sławiący wierzenia naszych przodków oraz dawną i obecną Polskę, tyle że bez zbędnego nacjonalistycznego nadęcia. Kilka antychrześcijańskich tekstów również można wychwycić. Płyta jest podzielona na dwie części. W pierwszej prezentowane są utwory ze splitu, które są ukłonem w  kierunku death metalu, z wpadającymi w ucho melodyjnymi riffami oraz mocnym, agresywnym ale czytelnym wokalem. Kompozycje z promo posiadają pewne pierwiastki black metalowe, ale również jest w nich dużo melodii. W tym przypadku wokal jest bardziej agresywny, a utwory są szybsze od tych z 2010. Wspólnym elementem obu zestawów są niesamowtiy klimat i atmosfera, a gdy w ostatnim utworze "Wielki las" zostaje wykrzyczana "SŁAWA!" to aż mam ciarki na plecach.

Ta płyta  to mój pierwszy poważniejszy kontakt z twórczością Saltus, kojarze ich z różnych składanek, ale jestem kupiony i z niecierpliwością czekam na nowy długograj, wstępnie planowany na przełom 2015 i 2016.
1 komentarz: