Ostatnie wpisy

25 maj 2018

HECATOMBE HUMAINE - Hecatombe Humaine (2017)

Kraj: Kanada
Wytwórnia; Via Nocturna
Namiary: https://www.facebook.com/hecatombehumaine/


Hecatombe Humaine to projekt, którego początki sięgają roku 2008. Wówczas to niejaki A.O.S Heidrain postanowił wdrożyć ideę, która od pewnego czasu chodziła mu po głowie i zebrać do kupy pewną grupę muzyków związanych z różnymi gatunkami muzyki, a których wspólną cechą było, czy
też jest, przynależność do szeroko pojętego podziemia. Przez kilka następnych lat namawiał do współpracy twórców z całego świata i trzeba przyznać, że lista osób biorących udział w tym przedsięwzięciu jest imponująca, chociaż nie ukrywam, że z poniższego zbioru nie znam praktycznie nikogo. Z czasem grono twórców zaczęło się, z różnych powodów uszczuplać i ostatecznie powstało 50 kompozycji, z których czternaście ukazało się na wydanej przez Via Nocturna płycie zatytułowanej po prostu Hecatombe Humaine. Czy pozostałe utwory zostaną kiedyś wydane? Na ten moment nic mi nie wiadomo.

Album trwa 64 minuty i mamy okazję zapoznać się z przekrojem dźwięków, których raczej w stacjach radiowych nie usłyszymy. Zdecydowanie dominują kompozycje oparte na samplach i elektronice, w których elementy dark ambientu mieszają się z noisem i klimatami industrialnymi. Obok futurystycznych, mrocznych klawiszowych pasaży usłyszymy między innymi szumy, piski, odgłosy wyładowań elektrostatycznych czy dźwięki przywodzące na myśl pracujące w fabryce gigantyczne maszyny. Kilka kompozycji czerpie z prymitywnego, pierwotnego black metalu z mocno przesterowanymi gitarami i zawodzącymi oraz wyjącymi wokalami. Wszystkie utwory spina postapokaliptyczny, całkowicie odczłowieczony klimat.

Hecatombe Humaine jest w moim odczuciu jedną z ciekawszych pozycji w katalogu Via Nocturna, chociaż muszę przyznać, że kiedy przeczytałem, że w projekt zaangażowani są twórcy związani ze scenami extreme, experimental, ambient, noise, black metal, death metal drone, doom, harsh noise, industrial oraz electronic, to nastawiłem się na foniczny atak skierowany na moje narządy słuchowe. Tymczasem płyta ta nie jest tak ekstremalnym wydawnictwem, jakby się mogło wydawać i w rezultacie, pomimo tego, że kilku atonalnych dźwięków na niej usłyszmy, jest materiałem relatywnie łatwo przyswajalnym dla osób, szczegolnie dla osób, które miały już okazję obcować z tzw. antymuzyką.

Lista twórców:
+A.O.S Heirdrain - Vocal, Guitar, Bass, Lyric (leader)
+Kommands - Ambient/Keyboard
+A - Ambient
+Klat Ba - Guitar, Drum
+Khaos Occultus - Drums, Guitar,Bass,Vocal
+Topi Reta - Guitars, Vocals, Sampling, Programming
+A Demon Sheen: time machines, steel, and echos
+Hræsvelg - Guitar & Programming
+Flat Affect - Ambient,Noise
+Loki Fun Lilith - Noise,Ambien
+Vargrath - Keyboard
+Void - Vocal and Sound Manipulation
+[ówt krì] - Synth and Programing
+Victor Maia (aka Zathan khaoz) - Guitar, Vocal
+Noeru Sensei – Programming, Noise, Atmosphere
+Doctor Kee – Synthesizer & Electronics
+Haatzaaier - Noise
+Norss – Ambient/Noise
+Audiodestruction - Harsh Noise
+Lurker - Dark Ambient, Noise
+Jason 'EVIL' Covelli - Spoken Voice
+Rachid Abdel Ghafour - Noise


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz