Ostatnie wpisy

6 gru 2016

Schaderian - Path (2016)

Kraj: Polska
Wydawca: Schaderian
Kontakt: https://www.facebook.com/Schaderian


I kolejny interesujący debiut wpadł w moje ręce. Wydany w tym roku album Path jest pierwszym wydawnictwem Schaderian, który wprawdzie istnieje od 2008 roku, ale jak informują sami muzycy, za poważne granie wziął się w okolicach 2011.


Płyta to ponad trzy kwadranse muzyki, którą sami twórcy określają jako melodyjny doom metal. Jest to jednak doom metal bazujący raczej na mrocznej i depresyjnej atmosferze zawartej w dźwiękach i tekstach, aniżeli na tempie utworów. Więcej, otwierający Dark Fever oraz szósty w kolejności When The Bloody Full Moon Rises to dynamiczne i szybkie utwory, Zresztą o pozostałych też trudno powiedzieć, że są to wolne kompozycje, no może poza Inner World. Sprawiedliwie będzie napisać, że dominują tempa średnie. Jeśli chodzi o samą muzykę, to z tym jest różnie. Moją uwagę przyciągnęły A Fairy Tell of Man, Uncover oraz zamykający płytę Winter is Comming, który zresztą w moim rankingu jest najlepszą kompozycją na tym albumie. Te trzy utwory (co ciekawe 3,5 i 7 - przypadek?), odróżniają się od pozostałych ciekawymi aranżacjami gitar, zmianami tempa i nastrojów. Nie gorzej zresztą wypada wspomniany już Dark Fever. Inner World to najwolniejszy utwór na płycie, który zresztą pod koniec również przyspiesza. Charakter tego kawałka budują klawisze i wyrażające żal wokale. Ogólnie od strony muzycznej trudno się przyczepić do czegokolwiek i w moim odczuciu najsłabszym ogniwem są wokale. Wszystko gra, kiedy w wyróżnionych wcześniej trzech kawałkach do głosu dochodzą ostre, agresywne partie. Gorzej sytuacja wygląda w przypadku czystych fragmentów. Odnoszę wówczas wrażenie, że są momenty kiedy, umiejętności wokalisty nie nadążają za muzyką i emocjami, które chce przekazać. A może to przez barwę głosu, która nie do końca mi podchodzi? Aby być sprawiedliwym, muszę dodać, że są również chwile, kiedy głos, chwyta za dusze.

Podsumowując, debiut wart uwagi i z potencjałem. Zachęcam do zapoznania się. Kwestię wokali życie rozwiązało samo, ponieważ zespół jest właśnie na etapie poszukiwań gardłowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz