Ostatnie wpisy

1 lis 2016

GEBBETH - Fire Metal (2015)

Kraj: Polska
Wydawca: Gebbeth
Kontakt: https://www.facebook.com/gebbethband/?fref=ts


Wrocławski Gebbeth nie jest nowym tworem na naszym krajowym podwórku. Zespół istnieje już od 2006 roku i ma na koncie dwa demo zatytułowane From The Inside (2010) oraz Between Life And Death (2012). Perturbacje ze składem sprawiły, że grupa przechodziła etapy od duetu do kwartetu i w drugą stronę. Obecnie jest to trio, ale Fire Metal został nagrany ponownie jako duet. 


Tak jak w przypadku poprzednich wydawnictw, również ten materiał jest określany jako demo. Trwa trochę powyżej 20 minut, na które składają się cztery instrumentalne kompozycje. Swoją muzykę wrocławianie określają tak jak tytuł najnowszego demo, czyli fire metal. Pod tym określeniem kryje się ni mniej, ni więcej jak fuzja thrash i heavy metalu z pewnymi progresywnymi pierwiastkami. Demo otwiera Breakdown, który jest najbardziej thrashowym kawałkiem na płycie. Jest szybki i dynamicznie, a średnio wprawne ucho usłyszy wpływy, chociażby Metallica, sięgające zarówno czasów Kill'em All - szybki riff - jak i późniejszych okresów. Następny w kolejce Inhale jest spokojniejszy wręcz melancholijny. W tym przypadku moje skojarzenia kierują się w stronę stoner rocka. Kawałek całkiem przyjemnie buja.  Trzeci w kolejności Death Dealer to ponownie ukłon w kierunku thrash metalu, ale tym razem urozmaiconego miłym dla ucha, epickim solo. Płytkę zamyka ponad ośmiominutowy Flow, który rozpoczyna heavy metalowy riff, po chwili ustępujący miejsca gitarze basowej. I tak już jest do końca. Cofnięta gitara i bas na pierwszym planie. Całkiem interesująca koncepcja. Ciekawe jest to, że pomimo pewnej powtarzalności granych dźwięków, nie popada się w znużenie podczas tych ośmiu minut. W tym utworze objawiają się progresywne ciągoty zespoły.   

Szczerze powiem, że taki instrumentalny kierunek mi się podoba i osobiście wolałbym, aby grupa kontynuowała ten kurs. Skoro są projekty dające sobie radę w death metalu czy stonerze bez udziału wokalu, to kto powiedział, że podobna koncepcja nie sprawdzi w dźwiękach czerpiących głównie z thrash i heavy metalu?

Płytkę w formie digipack CD można nabyć bezpośrednio u zespołu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz